Znaczna ilość użytkowników bagatelizuje kwestie związane z chłodzeniem laptopa. Mało kto monitoruje temperatury podzespołów. Tymczasem układ chłodzenia i wentylacji w komputerze przenośnym jest bardzo istotnym, a zarazem wrażliwym elementem podatnym na czynniki zewnętrzne. Układ chłodzenia przypomina pracę odkurzacza i potrafi zgromadzić sporo kurzu.
Wiele laptopów ma tylko jeden wentylator. Radiatory procesora, chipsetu oraz karty graficznej połączone są z nim systemem heat-pipe’ów (czyli miedzianych rurek wypełnionych gazem – które to odprowadzają ciepło z rozgrzanych podzespołów). W notebookach nie da się zastosować wielkiego radiatora, tak jak w przypadku zwykłego komputera klasy PC – dlatego w laptopach zawsze jest wymuszony kompromis pomiędzy wydajnością i kulturą pracy a rozmiarem oraz wagą jednostki.
Przyczyn przegrzewania komputera mobilnego (nawet takiego, który zaraz po nabyciu nie miał takiego problemu), jest co najmniej kilka. Zdarza się, że winny jest zbyt mało efektywny lub wadliwy układ chłodzenia. Co prawda ograniczona przestrzeń w obudowie laptopa skutecznie uniemożliwia znaczącą ingerencję w chłodzenie, ale i tutaj mamy pewne pole manewru.
Typowymi przyczynami problemów z przegrzewaniem się układów laptopa są:
- zakurzony i/lub zanieczyszczony układ chłodzenia oraz filtry powietrza z nim zintegrowane (najczęściej są to włosy i sierść domowych pupili, rzadziej elementy wciśnięte przez nasze pociechy)
- niefrasobliwe używanie laptopa na powierzchniach zakrywających otwory wentylacyjne (praca na kolanach, w łóżku na pościeli, kocu, itp)
- zużyta, wyschnięta lub złej jakości pasta termoprzewodząca (obowiązkowo nakładana w procesie montażu komputera – należy ją wymieniać średnio co dwa – trzy lata)
- odklejenie, uszkodzenie elementów obudowy laptopa które odpowiadają za swobodny przepływ powietrza (na przykład nóżek laptopa)
- praca w źle wentylowanym pomieszczeniu, na pełnym słońcu, itd
Pamiętajmy, że zbyt wysokie temperatury prowadzą do spowolnienia pracy jednostki obliczeniowej (widoczny podczas gier spadek ilości wyświetlanych klatek na sekundę), częstszej i głośniejszej pracy wentylatora, pojawiających się przekłamań wyświetlanego obrazu na ekranie (tzw. Artefakty). W ekstremalnych przypadkach natomiast dochodzi do zawieszania się, zamrażania obrazu i niespodziewanych wyłączeń (restartów) komputera.* Ponadto, długotrwała praca w wyższych niż normalne temperaturach, może prowadzić do usterek związanych z przegrzaniem i uszkodzeniem chipsetu płyty głównej oraz dedykowanego układu graficznego. Tym samym skraca to żywotność sprzętu.
*tutaj należy zaznaczyć, że wszystkie objawy (poza pierwszym) mogą być spowodowane także innymi czynnikami, np. problemami z systemem operacyjnym, dyskiem twardym, pamięcią operacyjną RAM – należy to wykluczyć podczas wstępnej diagnozy.
Jeśli problem leży po stronie zbyt mało wydajnego układ chłodzenia, sposobów na zmniejszenie temperatur jest co najmniej kilka. Najprostszą metodą jest doraźne oczyszczenie układu chłodzenia laptopa za pomocą sprężonego powietrza. Odpowiednio skierowany strumień powietrza pozwala pozbyć się pokładów kurzu, które zalegają między żeberkami radiatora i łopatkami wentylatora. Jest to jedynie półśrodek w osiągnięciu założonego celu poprawy działania komputera. Do tego kurz jest zwyczajnie wdmuchiwany głębiej w zakamarki obudowy laptopa, a w ekstremalnej sytuacji doprowadzić do zablokowania łopatek wentylatora. Najlepiej do tego procesu jest wyjąć akumulator.
Kolejnym doraźnym działaniem jest zakup podstawki chłodzącej. Tutaj zazwyczaj poprawa jest minimalna, a kupno najtańszego urządzenia z „marketu” będzie pieniędzmi wyrzuconymi w przysłowowie błoto.
Inna, zabawną metodą jest zmiana ustawień planu zasilania i użycie oprogramowania które zmniejszy taktowanie procesora i układu karty graficznej. Mniejsze taktowanie to mniejsze wydzielanie się ciepła – proste. Tylko gdzie tu sens?
Czyszczenie i konserwacja laptopa. Jedyną skuteczną i słuszną metodą jest przeprowadzenie kompleksowej konserwacji układu chłodzenia. Na proces ten składają się następujące procedury:
- wstępna diagnoza urządzenia by wykluczyć defekt podzespołów
- uruchomienie diagnostyki , wymuszenie obciążenia procesora, pamięci RAM, karty graficznej w celu pomiaru temperatur
- demontaż laptopa w zakresie umożliwiającym pełny dostęp do układu chłodzenia (często rozebranie całego komputera )
- demontaż układu chłodzenia
- odkurzenie wnętrza laptopa
- demontaż, odkurzenie i oczyszczenie wentylatorów
- oczyszczenie i nasmarowanie łożysk wentylatorów (jeśli rozwiązanie technologiczne na to pozwala)
- czyszczenie układu chłodzenia z resztek pasty termoprzewodzącej. Usunięcie starych termopadów
- sprawdzenie poprawności odprowadzania ciepła przez układ chłodzenia
- oczyszczenie układów płyty głównej i ew. karty graficznej z resztek pasty termoprzewodzącej i usunięcie starych termopadów (przy użyciu dedykowanych środków do czyszczenia elektroniki i optyki)
- montaż wentylatorów i układu chłodzenia
- montaż laptopa, kolejne uruchomienie oprogramowania służącego do wymuszenia obciążenia układów obliczeniowych oraz pomiar temperatur i porównanie ich w odniesieniu do stanu pierwotnego
- kontakt z klientem w celu umówienia odbioru komputera :)
Zapraszamy do korzystania z naszych usług.
Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia w laptopie wraz z wymianą pasty termoprzewodzącej i termopadów – serwis komputerowy Ipsum Komp Toruń.
Kontakt
Ipsum Tomasz Ozimek, Dawid Wiśniewski s.c.
ul. Kozacka 17-19
Biuro czynne w godzinach: 9 - 18 oraz
w soboty 9 - 13
✆ 56 681 12 16
✆ 602 482 577
✆ 531 091 670
ipsum.komp@gmail.com
Na blogu
- Czyszczenie i konserwacja konsoli PlayStation 4 PRO – ciekły metal 28 listopada 2023
- PS5 – Regeneracja ścieżek po wyrwanym gnieździe. 19 listopada 2023
- Lenovo T470s – używane laptopy poleasingowe Toruń 23 sierpnia 2022
- Montaż komputera PC – tym razem z podzespołów klienta 23 kwietnia 2022
- Lenovo T460s – używane laptopy poleasingowe Toruń 11 lutego 2022