Mini-ITX czyli (nie taki) mały ale wariat
- lis
- 30
- Napisane przez Tomasz Ozimek
- Napisane w Blog serwis komputerowy Toruń, Składanie komputerów - kategoria
Czasy dużych, szarych, smutnych, żółknących i brzydkich komputerów odeszły w zapomniane. Wiele razy udowadnialiśmy, że komputer może być ozdobą pomieszczenia, a i podzespoły (mimo że najczęściej ukryte są w obudowie) kupuje się „oczami”. Coraz więcej osób zaczyna montować niewielkie, zwarte, niekoniecznie w stylu tower komputery, które poza gabarytami, praktycznie niczym nie ustępują klasycznym zestawom ATX. Oferta standardu mini-ITX zapewnia równie wysoką wydajność, lecz zamkniętą w zgrabnej obudowie. Wszechobecna miniaturyzacja pozwala złożyć maszynę mini-ITX przystosowaną do obsługi najnowszych gier komputerowych, natomiast przejście na mniejszy format nie wpływa negatywnie na możliwości dalszej rozbudowy o kolejne dyski, duże chłodzenie jednostki procesora, czy dłuższą kartę graficzną. Poniżej dwa reprezentatywne przykłady. Źródło: morele.net
Komputer mini-ITX: mały, ale wariat
Ilu użytkowników, tyle pomysłów na własny, dobrany element po elemencie, niewielki, lecz wydajny komputer. No i koniecznie ładny :)
Idea komputera formatu mini-ITX często zaczyna się od obudowy. W tym przypadku to ona determinuje późniejszy dobór elementów składowych. W dzisiejszym wpisie prezentujemy dosyć nietypowy przykład, bowiem i obudowa nietypowa dla opisywanego mini segmentu.
Czas na PHANTEKS Enthoo Evolv ITX
Wewnątrz solidnej i porządnie wykonanej konstrukcji znalazło się miejsce na dwuslotową kartę graficzną o maksymalnej długości 330 mm, układ chłodzenia wodnego typu 240 lub 280 mm, jeden nośnik 2,5″ i dwa dyski 2,5″/3,5″, układ chłodzenia CPU mogący mieć wysokość 220 mm oraz standardowy zasilacz ATX. Odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy gwarantuje wentylator o średnicy 200 mm, ponadto istnieje możliwość zamontowania trzech dodatkowych jednostek o średnicy 120/140 mm. Wszystkie otwory zostały ukryte pod filtrami przeciwkurzowymi. Na panelu przednim umieszczono standardowe złącza audio i dwa porty USB 3.0. Nie da się ukryć, że coraz mniej osób montuje w swoich komputerach napędy optyczne na płyty, dlatego też i producent poszedł tutaj z duchem czasów. Obudowa firmy PHANTEKS nie ma z przodu żadnej zatoki 5.25 cala. Takie rozwiązanie powoduje, że na froncie elegancko prezentuje się minimalistyczny panel ze szczotkowanego aluminium. Jest to porządna obudowa wykonana z dbałością o szczegóły. Posiada oddzielnie wydzielony tunel powietrzny na zasilacz, dzięki czemu podzespoły będą grzały się zdecydowanie mniej. Obudowa ma prawy panel boczny z oknem, więc swoje dzieło będziemy mogli oglądać na żywo w czasie pracy.
Światełka…
W prezentowanym projekcie pozwolono sobie na małą nonszalancję w kontrofensywie do prostej stylistyki obudowy. Wykorzystując fakt częściowo przezroczystej ścianki bocznej, zamontowano podświetlenie w postaci dwóch pasków LED. Iluminacja uruchamia się automatycznie po włączeniu jednostki. Na plus jest to, że instalacja posiada wyłącznik oraz płynny regulator poziomu jasności.
Pokaż kotku, co masz w środku
Podzespoły napędzające naszą maszynę to płyta główna Asus H81I-PLUS, czterordzeniowy procesor z odblokowanym mnożnikiem Intel Haswell i5-4670K, 8GB pamięci RAM w jednej kości marki Kingston oraz karta graficzna Sapphire Radeon HD7850. Na uwagę zasługuje układ chłodzenia procesora – Be Quiet! Shadow Rock Slim. Jest to bardzo udana konstrukcja, która zainteresuje użytkowników oczekujących zarówno dobrej wydajności, jak i bardzo cichej pracy. Do tego eleganckie wzornictwo i wysoka jakość wykonania. Ważnym elementem każdego zestawu komputerowego jest zasilacz. Tutaj króluje model V450 firmy Cooler Master o sprawności energetycznej 92% potwierdzonej certyfikatem PLUS GOLD. Dodatkowym atutem zasilacza jest jego modularność – oznacza to, że część zbędnych przewodów można zwyczajnie wypiąć.
Ładna (i twarda!) okładka oraz wnętrze niczego sobie, które dopasowujemy do własnych potrzeb, by śmigało na naszych oczach. I druga połówka marudzić nie będzie, że komputer chcesz nowy – w końcu trudno się oprzeć tak zacnym obudowom! Składanie komputerów Ipsum Komp Toruń – do usług.
Kontakt
Ipsum Tomasz Ozimek, Dawid Wiśniewski s.c.
ul. Kozacka 17-19
Biuro czynne w godzinach: 9 - 18 oraz
w soboty 9 - 13
✆ 56 681 12 16
✆ 602 482 577
✆ 531 091 670
ipsum.komp@gmail.com
Na blogu
- Czyszczenie i konserwacja konsoli PlayStation 4 PRO – ciekły metal 28 listopada 2023
- PS5 – Regeneracja ścieżek po wyrwanym gnieździe. 19 listopada 2023
- Lenovo T470s – używane laptopy poleasingowe Toruń 23 sierpnia 2022
- Montaż komputera PC – tym razem z podzespołów klienta 23 kwietnia 2022
- Lenovo T460s – używane laptopy poleasingowe Toruń 11 lutego 2022