Laptopy jak andruty – naprawa zawiasów i obudowy w laptopie.
- sty
- 15
- Napisane przez Tomasz Ozimek
- Napisane w Blog serwis komputerowy Toruń
Inżynierowie, aby nadążyć za potrzebami konsumentów, prześcigają się w budowaniu ultralekkich i ultra-cienkich komputerów przenośnych. Aby zobrazować ten trend, wystarczy zestawić ze sobą dwa modele Acera z serii Aspire (grupa notebooków przeznaczona dla zwykłego użytkownika domowego), które dzieli 8 lat. Na pierwszym biegunie stawiamy model 5710zg z 2007 roku, o przekątnej ekranu 15,4 cala. Uwagę zwracamy na gabaryty – 27,4 cm głębokości, 4,3 cm wysokości, 36,6 cm szerokości i wagę – 2,88kg. W drugim narożniku stoi aktualny model E5-573G, o standardowej matrycy 15,6 cala. Jego wymiary to – 25,6 cm głębokości, 2,9 cm wysokości, 38,1 cm szerokości, a waga – 2,4kg.
Wydawać by się mogło, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Mniejszy i lżejszy komputer to lepsza mobilność. Niestety miniaturyzacja ma ogromny wpływ na trwałość konstrukcji. Obudowy są pozbawiane zbrojeń, które powinny przyjmować naprężenia. Często jedynym materiałem użytym do ich budowy jest tworzywo sztuczne. Popularyzacja komputerów przenośnych, które wyparły z rynku klasyczne, stacjonarne PC i wojna cenowa (najtańsze modele z systemem operacyjnym możemy kupić za około 1000zł) spowodowały, że producenci tną koszty na elementach, których konsument nie zauważy na półce sklepowej. Często nie dostrzeże ich nawet sprzedawca, gdyż niedoskonałości konstrukcji ujawniają się dopiero w trakcie dłuższego użytkowania produktu.
Prawdę i skalę problemu tak naprawdę znamy tylko my – serwisanci. Usterki związane z uszkodzeniami obudowy mają coraz większy udział we wszystkich przeprowadzanych naprawach. Może niedługo się okazać, że zwykła konserwacja układu chłodzenia, która wymusza rozbiórkę laptopa, będzie ściśle połączona z późniejszą regeneracją obudowy. Nierzadko elementy trzymają się „na przysłowiowy włos”.
Naprawa zawiasów i obudowy w laptopie.
Na szczęście nie straszne nam wyzwania związane z przeprowadzaniem trudnych komputerowych napraw tzw. „rzeźbiarsko-modelarskich”. Nasze doświadczenie i warsztat gwarantują, że w przypadku braku dostępności części zamiennych, będziemy w stanie doprowadzić do użytku nawet te mizernie wyglądające „przypadki”.
Dowodem powyższych słów niech będzie, krótka prezentacja procesu regeneracji obudowy w laptopie Acer Aspire 5755G. Naprawa (oczywiście) zakończona pełnym sukcesem.
W prezentowanym egzemplarzu wystąpił szkopuł z uszkodzonymi mocowaniami zawiasów oraz widocznym rozszczelnieniem obudowy. Pierwotny luz na zawiasach i elementach pokrywy przełożył się na późniejsze pogłębienie problemu i powstanie widocznych defektów. Kołki montażowe służące do przykręcenia zawiasów, w wyniku nierównomiernie rozkładających się naprężeń, zostały wyrwane. Uniemożliwiało to poprawne korzystanie z urządzenia.
Regeneracja na medal. Klient zaskoczony. Efekt (prawie dosłownie) – murowany :)
Kontakt
Ipsum Tomasz Ozimek, Dawid Wiśniewski s.c.
ul. Kozacka 17-19
Biuro czynne w godzinach: 9 - 18 oraz
w soboty 9 - 13
✆ 56 681 12 16
✆ 602 482 577
✆ 531 091 670
ipsum.komp@gmail.com
Na blogu
- Czyszczenie i konserwacja konsoli PlayStation 4 PRO – ciekły metal 28 listopada 2023
- PS5 – Regeneracja ścieżek po wyrwanym gnieździe. 19 listopada 2023
- Lenovo T470s – używane laptopy poleasingowe Toruń 23 sierpnia 2022
- Montaż komputera PC – tym razem z podzespołów klienta 23 kwietnia 2022
- Lenovo T460s – używane laptopy poleasingowe Toruń 11 lutego 2022