Programowanie BIOS

programowanie kości BIOSBIOS (z angielskiego: Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia) – zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Posiada on własną pamięć konfiguracji, w której znajdują się informacje dotyczące daty, czasu oraz danych na temat wszystkich urządzeń zainstalowanych w komputerze. Tworzy on najniższy, sprzętowy poziom oprogramowania, służący do obsługi urządzeń peryferyjnych. W przeciwieństwie do systemu operacyjnego oraz innych programów, BIOS jest nieodłączną częścią komputera. Nie jest on ładowany z dysku, lecz jest przechowywany w specjalnych kościach pamięci. Kod źródłowy programu układowego jakim jest BIOS różni się od normalnego oprogramowania, jest on integralną częścią komputera, definiując przy tym co nasz komputer może robić. System uaktywnia się w momencie włączenia komputera i przejmuje kontrolę nad nim do momentu załadowania właściwego systemu operacyjnego z dysku twardego lub innego nośnika pamięci masowej. Sprawdza zainstalowane podzespoły sprzętowe i przygotowuje je wstępnie do działania. Jest to tzw. procedura POST (z angielskiego: power-on self-test) – rodzaj testu poprawności działania podstawowych podzespołów: pamięci RAM, grafiki, dysków twardych czy procesora wykonywanego przy każdym uruchomieniu lub restarcie.

Programowanie-kości-BIOSNastępcą BIOS w „dzisiejszych” komputerach osobistych jest UEFI. Więcej na ten temat tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface

Do uszkodzenia BIOSu dochodzi najczęściej z kilku powodów:

  • nieudana aktualizacja np. w wyniku odcięcia źródła zasilania
  • wgranie nieprawidłowego firmware np. w przypadku próby instalacji zmodyfikowanego, nieautoryzowanego przez producenta oprogramowania
  • samoistne uszkodzenie się BIOSu i / lub kości BIOS np. w wyniku problemów z układem zasilania, zwarciem, uszkodzeniem instalacji elektrycznej itp.

Objawy uszkodzonego wsadu BIOS mogą być najróżniejsze i nie sposób je wszystkie opisać. Może to być brak obrazu na ekranie, komunikaty błędów w formie tekstowej, migający kursor na czarnym tle, zawieszenie się ekranu startowego na logo producenta płyty głównej, kody błędów wyrażane przez pisk głośnika układowego i wiele innych. W zasadzie prawie każda skomplikowana próba diagnozy płyty głównej, której to awaria nie pozwala na uruchomienie komputera, wymaga na określonym procedurą serwisową etapie zaprogramowania na nowo kości BIOS. Jest to składowy element układanki diagnostycznej, gdzie zaczyna się od rzeczy prostych by poźniej,  level po levelu, dostać się na wyższy poziom trudności.

Jak naprawić BIOS? Należy go na nowo zaprogramować. Niektórzy producenci mają przewidzianą dla swoich płyt głównych procedurę awaryjną gdzie można BIOS wgrać na nowo ze stacji dyskietek podłączonej poprzez port USB lub za pomocą pendrive. Można próbować również emulować napęd dyskietki by zastąpić go inna pamięcią przenośną. Niestety podstawowy warunek jest jeden – laptop musi się uruchamiać.

Jeśli urządzenie nie pozwala na powyższe, to pozostaje jedynie znalezienie prawidłowego wsadu BIOS, wymontowanie (wylutowanie) uszkodzonej kości z płyty głównej i użycie przewidzianego do niej programatora. Aha. Jeszcze „tylko” należy kość wlutować, urządzenia złożyć a laptop uruchomić ;)

Poniżej klip przedstawiający proces wylutowania kości BIOS i przygotowania jej do zaprogramowania:

Serwis komputerowy Ipsum Komp w Toruniu jak zawsze zaprasza do korzystania z usług.

 

Call Now Button