Refleksja o drążeniu tuneli – czyli jak wymienić gniazdo USB
- maj
- 12
- Napisane przez Tomasz Ozimek
- Napisane w Blog serwis komputerowy Toruń
Uszkodzone mechanicznie porty, służące do podłączenia urządzeń peryferyjnych (USB, jack, LAN, HDMI itd.) oraz gniazda zasilające (DC IN) to typowe usterki, z którymi borykamy się w naszej codziennej pracy serwisu komputerowego.
Wcale się temu nie dziwimy, gdyż są to elementy mocno narażone na ciągłe obciążenia i silnie eksploatowane w codziennej pracy. Wystarczy chwila nieuwagi przy siłowaniu się z wtykiem np. pendrive’a, nierozważnie przebiegający malec, bawiący się w najlepsze psiak, nierozgarnięta teściowa :) aby w łatwy sposób nabawić się nie lada problemu. Lecz należy pamiętać, że problemy są po to by je rozwiązywać.
Najważniejszy pierwszy krok – lecz czasami ma się wrażenie, że jako dziecko pierwszy krok zrobiło się lewą nogą.
Niefortunnie, spore grono naszych klientów ma aspirację do własnoręcznej naprawy, bądź ta zlecana jest „złotej rączce”, którego to każdy posiada w rodzinie lub kręgu znajomych.
Niestety, najczęściej kończy się to jeszcze większą szkodą, a w skrajnych przypadkach prowadzi do nieodwracalnych defektów. Widzieliśmy już próby lutowania gniazda zasilającego, bez rozbierania laptopa, a przy użyciu rozwieraka (skończyło się na upalonym laminacie i zniszczonych mocowaniach obudowy). Inny „specjalista” demontował palmrest (obudowę górną laptopa) bez uprzedniego wyjęcia klawiatury i panela z włącznikiem (w efekcie czego zdewastowana została taśma sygnałowa i mocowanie klawiszy).
„Żeby to można arcydzieło
Dłutem wyprowadzić z grubych brył
I żeby dłuto nie zgrzytnęło
Ni młot je ustawnie bił a bił!… […]”Ironia – C.K. Norwid
Nasz świeży przypadek prezentuje próbę „fachowej” naprawy portu USB w laptopie Acer Aspire 5732z. Wykonanie wymagało niecodziennej ekwilibrystyki, gdyż w kadłubku został wydrążony otwór aby „możliwy był dostęp” do lutów uszkodzonego elementu. Do poprawy połączeń użyta została niezliczona ilość kleju Kropelka bądź Superglue (w trakcie wylutowywania opary cyjanoakrylu uszczelniły dach i wykonały darmową dezynsekcję i deratyzację pomieszczeń firmowych). Jak się okazało, drugie gniazdo również trzymało się na włosku i wymagało naszej reakcji.
Porty zostały przez nas precyzyjnie wylutowane, przy użyciu lutownicy Hot Air z użyciem dużej ilości topnika w żelu. Nie odnotowaliśmy poważniejszych uszkodzeń laminatu i pól lutowniczych. Pozostałości kleju zostały usunięte przy pomocy plastikowego skrobaka (wysoka temperatura spowodowała, że zrobiły się kruche i łamliwe).
Naprawa zakończyła się pomyślnie. Po wlutowaniu nowych gniazd, przed ostatecznym montażem, połączenia zostały sprawdzone przy użyciu multimetru.
W ramach usługi wykonaliśmy również kompleksową konserwację układu chłodzenia (wymiana pasty termoprzewodzącej i thermopadów).
Efekt prezentujemy na poniższym zdjęciu.
Tym razem właściciel laptopa miał więcej szczęścia niż rozumu. Zachęcamy i gorąco namawiamy do korzystania z usług profesjonalistów. Brak wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego zaplecza sprzętowego może być zgubny w skutkach.
Kontakt
Ipsum Tomasz Ozimek, Dawid Wiśniewski s.c.
ul. Kozacka 17-19
Biuro czynne w godzinach: 9 - 18 oraz
w soboty 9 - 13
✆ 56 681 12 16
✆ 602 482 577
✆ 531 091 670
ipsum.komp@gmail.com
Na blogu
- Czyszczenie i konserwacja konsoli PlayStation 4 PRO – ciekły metal 28 listopada 2023
- PS5 – Regeneracja ścieżek po wyrwanym gnieździe. 19 listopada 2023
- Lenovo T470s – używane laptopy poleasingowe Toruń 23 sierpnia 2022
- Montaż komputera PC – tym razem z podzespołów klienta 23 kwietnia 2022
- Lenovo T460s – używane laptopy poleasingowe Toruń 11 lutego 2022